Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Koła Naukowe

Koło Naukowe Literacko-Teatralne “Błękitny Okręt

Koło Naukowe istnieje od 1 października 2000 roku. Powołali go do życia studenci – ukrainiści  w Katedrze Filologii Ukraińskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W teatrze ożywiamy słowa, badamy możliwe ich interpretacje, różne możliwe sposoby kreacji rzeczywistości jakie sobą niosą. Nie bojąc się eksperymentów z utworami dramatycznymi, poetyckimi i prozą, pozostajemy otwarci na wszystkie gatunki i pomysły ich realizacji.

Koło Naukowe Literacko-Teatralne „Błękitny Okręt” przed rokiem 2011 funkcjonowało jako teatr żywego słowa Katedry Ukrainistyki „Błękitny Okręt”. Teatr istnieje od 1 października 2000 roku. Powołali go do życia studenci – ukrainiści w Katedrze Filologii Ukraińskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszym prezesem Błękitnego Okrętu była Kamila Brodowska, następnie Anastazja Petruczanis i Marta Sułkowska, Olga Zielony, Michał Kwiatkowski, Michał Szymko, Kamila Małecka, Ludmiła Bińkowska, Dawid Bzorek, a obecnie Martyna Frątczak.

Opiekę nad teatrem roztacza od początku aż po dziś dzień profesor Walentyna Sobol, wspierająca młodych artystów mnóstwem ciekawych pomysłów, zarażająca studentów swą niezwykłą energią i pasją, a także miłością do literatury. W naszym kole ożywiamy słowa, badamy możliwe ich interpretacje, różne możliwe sposoby kreacji rzeczywistości jakie sobą niosą. Nie bojąc się eksperymentów z utworami dramatycznymi, poetyckimi i prozą, pozostajemy otwarci na wszystkie gatunki i pomysły ich realizacji. Nierzadko podczas prób odbywają się prawdziwe „burze mózgów”, które pomagają wyłonić najlepsze wersje interpretacyjne, a później stworzyć oryginalne kreacje ról. Nasze pomysły są jak my – ciekawe, niepowtarzalne, wyraziste. Niebanalne cechy osobowości nie pozostają bez wpływu na owoce naszej pracy! Dotychczas koło naukowe nie tylko uświetniało swoimi występami wiele ukrainistycznych spotkań, takich jak konferencje naukowe,promocje książek, lecz także z sukcesami występowało samodzielnie, budząc w publiczności podziw, ukazując piękno sztuki teatru, a nawet zarażając swą pasją widzów.

Opiekun koła: prof. dr hab. Walentyna Sobol

Prezes koła: Martyna Frątczak

Kontakt: blekitny.okret@gmail.com